The 46-Rupee Meal

Ten years ago, when the world was a nicer place to live in, I was just getting out of high school, full of misdirected ambitions of making a difference in the world. Of the many things that were ideal back then, I liked the fact that I could have a hearty meal for less than ten rupees. That’s about 5 cents. Maybe not a ‘hearty’ meal, but certainly a couple of idlis and a vada for eight rupees. For the uninitiated, an idli is a white colored, steamed rice cake, about the size and shape of a BlackBerry Curve and a vada is a brown colored doughnut-shaped (and sized), deep-fried eatable that goes perfectly well with an idli. Ten years ago, a pair of idlis and a vada together used to cost eight rupees.

Today, ten years later, I realized that there has been a 475% increase in the cost of the same meal. A pair of idlis and a vada, today, costs 46 rupees.

Idli Vada
Two Idlis and a Vada - The 46-Rupee Meal

That’s still less than a dollar, but for someone who’s spent the better part of his life here in India, that’s daylight robbery. The strangest part of the entire experience today over lunch was not that I was fretting about the astronomical increase in the rate, but the equally enormous decrease in the quantity and taste.

The sizes of the idlis and vadas have reduced so much that its hard to spot them when you put them on a plate. You have to have a pair of really good binoculars to identify where they are and make sure that your spoon hits the mark. No, I’m exaggerating, of course, but you get the idea. And the taste, well, I have eaten pieces of cardboard (for free) that have been tastier.

I hate to call this inflation, because the term ‘inflation’ has a definition, a universally-accepted identity. I would call this phenomenon a gross negligence on the part of the Indian public, who have allowed this kind of injustice to penetrate every aspect of their lives. Our lives. Commonplace examples – a tennis ball that used to cost ten rupees now costs thirty. A piece of chewing gum that was half a rupee is now three rupees. A toothbrush that used to cost around four to five rupees is now thirty-five.

How I wish I were living in the stone ages, where all I had to worry about was the next critter I caught for dinner and the next female I slept with. If wishes were horses, I’d be a very rich, sexually-gratified stable boy.

Published by Nikhil

Nikhil Kumar lives in Bangalore with his wife and their stuffed dog. They are both advertising professionals and lead very exciting lives on the streets, dodging traffic. Their fridge is filled with cans of Diet Coke and their water heater doesn't work. He doesn't smoke (up) anymore.

One thought on “The 46-Rupee Meal

  1. I suggest you start making the meals yourself and sell them (at cost price + 5%) no doubt you will make good stable income. Here in England – I found myself in exactly the same position. I simply took it as an opportunity and produced my own which in return has become a nice little venture and earner.

    Come up with the idea – produce it – add quality – sell it to public – let someone manage it – you move on.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: